AKTÜELCİ

Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti davasında sanıklar hakim karşısında!

Sunucu Ece Erken’in eşi Şafak Mahmut Yazıcıoğlu’nun cinayet davasında ilk duruşma başladı. Ece Erken, sanık Kadir Yasak savunma yaparken fenalaştı. Baygınlık geçiren Erken’in duruşma salonundaki sandalyeye başını çarptığı öğrenildi. Erken’in avukatı Pırıl Erkanlı Üçgül, “Duruşmanın sonuna kadar dayanamadı. Kollarına girerek arka kapıdan çıkarttık, hastaneye götürülüyor. Sandalyenin uç kısmına başını vurduğu için belki bir doktor kontrolü gerekebilir” dedi

  • 16 Ağustos 2022
  • Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti davasında sanıklar hakim karşısında! için yorumlar kapalı
  • 6 kez görüntülendi.

Sunucu Ece Erken’in eşi Şafak Mahmut Yazıcıoğlu’nun cinayet davasında ilk duruşma başladı.

DHA’nın haberine göre Yazıcıoğlu, 27 Ocak’ta ortağı olduğu Yeşilköy’deki bir balık restoranında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına tutuklu 10, tutuksuz 10 sanık ile avukatları katıldı. Ece Erken ve Mahmutyazıcıoğlu’nun ağabeyi Celal Mahmutyazıcıoğlu da avukatıyla birlikte hazır bulundu. Duruşmaya siyah renkte giysilerle gelen Erken’in, gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi.

Sunucu Ece Erken ise davanın ilk duruşmasında, sanık Kadir Yasak savunma yaparken, fenalaştı. Baygınlık geçiren Erken’in duruşma salonundaki sandalyeye başını çarptığı öğrenildi.

Şafak Mahmutyazcıoğlu’na ateş eden tutuklu sanık Kadir Yasak savunmasında, öldürmek kastıyla ateş etmediğini ileri sürdü. Yasak şunları söyledi, “Bizim aramızda yaşananların iddianamede geçen daire satışı ile ilgisi yoktur. Şafak Mahmutyazcıoğlu, bana ve aileme küfürler ediyordu. Görüştüğümüzde benimle ‘Bundan sonra Suphi’den kim para isterse, onun anasını sinkaf ederim’ şeklinde konuştu. Bu görüşme sonrasında da Şafak Mahmutyazıcıoğlu benim arkamdan küfürler ediyormuş. Olay günü balıkçılar çarşısının önünde Şafak’ı gördüm. Serkan ve Seccad alışveriş yapacaklardı ama, ben ‘Şafakla bir görüşeyim’ dedim. Daha sonra onlar da geldi. Görüşmek istememin amacı bana küfür edip etmediğini sormaktı. Kendisine sorduğumda ‘Ben söylemediysem de sana karşı söyledim derim’ dedi. Kendisi alkollü gibiydi. Daha sonra Şafak bana “Kadir sen benim mekânıma gelip hesap mı soruyorsun. Buradan gidin’ dedi ve küfretti. Üstüme doğru yürüdü. O an bir kargaşa oldu. Ben yere doğru ateş ettim, Şafak yere düştü. Sonra sol tarafımdan birisi ‘Yapma abi’ diye bağırdı. Ben bir el daha yere doğru ateş ettim. Biri bana ateş edebilir mi diye sağımı solumu kontrol ediyordum. Daha sonra olay yerinden ayrıldık. Şafak’ı öldürmek istesem direk gidip kafasına ateş ederdim. İsteseydim yere değil, üstüne ateş ederdim. Bana seni öldürteceğim de demişti. Bizim düşüncemizde olmayan insanlar, bizi tehdit etikleri için ben silah taşıyordum. Ruhsatlı silaha başvurdum reddedilince ruhsatsız silah temin ettim, bu silah 4,5 senedir bende” dedi.

Sanık Kadir Yasak’ın ifadesi sırasında Ece Erken fenalaşarak yere düştü. Kısa süre sonra kendisine gelen Erken, gözyaşları içinde duruşma salonundan dışarı çıkartıldı.

Savunmasına devam eden Kadir Yasak, “Şafak Mahmutyazıcıoğlu, bana küfrettiği için bu olaylar oldu. Ruhsatsız silahım benim her zaman üzerimdedir. Ben ‘Bir daha benim arkamdan konuşma’ diye yere ateş ettim. Olay anında onun vurulduğunu bile anlamadım. Benim suratıma karşı küfürler etti. Böyle olmasını istemezdim, pişmanım” dedi.

Olay esnasında Kadir Yasak’ın yanında olan tutukluk sanık Seccad Yeşil ise savunmasında, “Bizim Şafak Mahmutyazıcıoğlu ile ilk görüşmemizde kendisi korumalarıyla, mafya gibi ellerinde silahlarla geldiler. Sonra Şafak küfürler ederek ‘Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz ?’ filan dedi. En sonunda masada uzlaşmaya varıldı. Olay günü de Kadir, Şafak ağabeye ‘Sen bana küfrettin mi ?’ diye sordu. Şafak ağabey de Kadir’in eline vurarak ‘Sen ettim say’ deyip küfretti. Daha sonra Kadir de yere doğru bir el ateş etti. Ben ‘dur, yapma’ diye engellemeye çalıştım. Kadir’in ağabeyi Ali de ‘Yapma’ diyerek Şafak ağabeyi çekti. Murat Bilmez’i de bilinçli olarak vurmadı. Sosyal medya bu olayı abarttı. Ben cinayeti engelleyemeyince korktum kaçtım” dedi.

Olay esnasında herkesin korkudan masaların altlarına saklandığını, orada bulunanların Mahmutyazıcıoğlu’na müdahale edebileceğini söyleyen sanık Yeşil, “Belki oradan biri masa örtüsünü alıp maktulün bacağını sarıp kan kaybını durdursaydı adam ölmeyecekti. Ali de orada Şafak ağabeyi kaçırmaya çalıştı. Ali de gerekeni yaptı yani. Ortada cinayet filan da yok biri yanlışlıkla öldü” dedi.

Sanığa soru soran Celal Mahmutyazıcıoğlu, “Sanık ‘orada biri keşke masa beziyle müdahale etseydi’ dedi. Neden kendisi müdahale etmedi? Neden ambulansı aramadı?” dedi. Sanık Yeşil, “Ben korkup kaçtım ama, adamın arkadaşları da yapmamış. Olay ile ilgili de Kadir’in beyninin içerisine giremem. Bilseydim oraya hiç gitmezdim” dedi.

Maktul Mahmutyazıcıoğlu’na ateş eden Kadir Yasak’ın ağabeyi tutuklu sanık Ali Yasak savunmasında, “Olay esnasında Şafak bir anda iki eliyle kardeşimin üstüne doğru saldırmaya çalıştı. Ben de olayın büyümemesi için Şafak’ı tuttum. Bu sefer kendisini çektiğim esnada silah sesi duydum. Ben sesi duyunca şok oldum. Üstüne bir silah sesi daha duydum. Şafak’ı oradan koltuk altlarından tutarak uzaklaştırmaya çalıştım. Belki kucağıma alıp oradan götürseydim bugün burada olmazdık. Şafak’ı kapının önüne doğru sürüklemeye çalıştım. Hastaneye götürülmesi için valeye taksi çağırmasını, hastaneye götürülmesini söyleyecektim. Bu sırada Şafak bana halen küfür etmeye devam ediyordu” dedi.

Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun ağabeyi Celal Mahmutyazıcıoğlu, söz alarak sanık Ali Yasak’a “Olaya intikal ederken kardeşinizin üzerinde silah olduğunu biliyor muydunuz? diye sordu. Sanık Ali Yasak ise üzerinde silah olduğundan haberinin olmadığını söyledi. Mahmutyazıcıoğlu, olay yerine geldiğinde neden kardeşi Kadir Yasak’ı mekândan çıkarmadığını sorması üzerine Ali Yasak, “Ben mekâna geldiğimde olaylar bir anda oldu. Olayı yatıştırmaya yönelik harekette bulundum” dedi.

Celal Mahmutyazıcıoğlu, “Biz kameraya kayıtlarını izlediğimizde sizin oraya hunharca, öldürme kastıyla geldiğinizi düşünüyoruz. Sen bizim arkamızdan küfür ettin, biz de gelip senin mekânında sana bunu yaparız. Herkes görsün gibisinden bir mesaj olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Tutuklu sanık Serkan Dakman, olay anında Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun ayağa kalktığını ve Kadir Yasak’a doğru elini uzattığını gördüğünü söyledi. Dakman, “Silah sesi duydum. Yan tarafımdan bir kişi ‘Ne oluyor’ diye bağırdı. O kişi Şafak Bey’in şoförüymüş. Sonra Kadir o tarafa da bir el ateş etti” diye konuştu.

Mahkeme heyeti duruşmanın yarın sabah devam etmesine karar vererek, ara verdi.

Ece Erken’in avukatı Pırıl Erkanlı Üçgül, adliye önünde basın mensuplarına bilgi verdi. Üçgül, “Müvekkilim duruşmaya çok zor bir psikolojiyle gelmişti. Sanıkların olayı anlattıkları sırada müvekkilimin başı döndü ve yere düştü. Düştüğü sırada başını sandalyeye vurdu. Dayanamıyordu, ifadelerin doğru olmadığını belirtiyordu fakat, en son bu oldu. Duruşmanın sonuna kadar dayanamadı. Kollarına girerek arka kapıdan çıkardık. Hastaneye doğru gidiyorlar. Belki eve doktor da getirilebilir. Ben de şimdi yanına gideceğim. Bayılırken sandalyenin uç kısmına başını vurduğu için, doktor kontrolü gerekebilir” dedi.

Cinayet soruşturmasıyla ilgili 16 Mayıs’ta Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklar Ali Yasak ve Abdulkadir Kara hakkında 4 ayrı suçtan ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 3 yıl 9’ar aydan 12 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istendi. Sanıklar, Kadir Yasak, Seccad Yeşil, Serkan Dakman, Fatih Okan Kodak, Burak Otçuoğlu ve Uğurcan Bilge hakkında ise 3 ayrı suçtan ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 3 yıl 9’ar aydan 10 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları talep edildi. Sanıklar Gökhan Karakan ve Kerem Öztürk hakkında 3 ayrı suçtan ağırlaştırılmış müebbet hapis ile toplam 3 yıl 9’ar aydan 10 yıl 6’şar aya kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Diğer 9 sanık için de ‘Suçluyu kayırma’ suçundan değişen oranlarında hapis cezası istendi.

İddianamede olay şöyle aktarıldı: “Bakırköy’de Ahmet Yosunlu adına kayıtlı olan bir daire, satışı için emlakçılık yapan sanık Kerem Öztürk’e devredildi. Öztürk bu daireyi satmak için müşteri ararken, apartmanın en üst katında oturan müşteki Suphi Malgaz ile daireye müşteri bulunması konusunda anlaştı. Suphi Malgaz, Kerem Öztürk’e 1 milyon 450 bin TL karşılığı daireyi alacak bir arkadaşı olduğunu söyledi. Daireyi Malgaz, 1 milyon 650 bin TL’ye satarak, alıcıdan 170 bin TL komisyon almış oldu. Sanıklar Kerem Öztürk ile Gökhan Karakan bu durumu öğrendikten sonra Malgaz’a bu miktarı kendilerine ödemesi gerektiğini söyledi. Taraflar bir anlaşmaya varamayınca sanık Gökhan Karakan, Malgaz’ı öldürtmekle tehdit etti. Gökhan Karakan, sanık Seccad Yeşil’e ulaşarak söz konusu parayı tahsil etmesini istedi. Seccad Yeşil, arkadaşı olan sanık Kadir Yasak’a durumu anlattı. Yasak, Suphi Malgaz ile bir buluşma teklif etti. Bakırköy’de bir restoranda gerçekleşen görüşmede, Şafak Mahmutyazıcıoğlu Suphi Malgaz’ın yanında geldi. Mahmutyazıcıoğlu’nun Malgaz’a destek olması nedeniyle, Kadir Yasak ve Seccad Yeşil söz konusu parayı alamadı. Sanıklar Kadir Yasak ve Seccad Yeşil bu nedenle maktul Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nu hedef alarak, 27 Ocak’ta cinayeti işledi.”

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ

24 saat

24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri