AKTÜELCİ

Uzmanlar piknikçileri uyardı: Aman dikkat

Türkiye yanan ormanlarına ağlarken, yeni acıların yaşanmaması için de uzmanlar vatandaşlara çağrı yaptı: “Mangal yapmayın, ateş yakmayın, sigara izmaritlerini yere atmayın, tarımsal alanlarda anız yakmayın. Dikkat edilmezse piknik yapacak alan bulamazsınız.”

  • 31 Temmuz 2021
  • Uzmanlar piknikçileri uyardı: Aman dikkat için yorumlar kapalı
  • 10 kez görüntülendi.

TÜRKİYE’nin birçok noktasında yangınlar devam ederken, yetkililer de yeni yangınların çıkmaması için sürekli uyarılarda bulunuyor. İstanbul’un da aralarında bulunduğu birçok ilde ormanlara girişler yasaklandı, uzmanlar ise Hürriyet’e şunları söyledi:

HEMEN 112’Yİ ARAYIN

Erdinç Turan (İstanbul Avrupa Yakası İtfaiye Müdürü): Yangınların yoğunlaştığı şu dönemde, özellikle ormanlık ve makilik alanlarda mangal yapılmamalı, ateş yakılmamalı, sigara izmaritleri yanık olarak atılmamalı ve tarımsal alanlarda anız yakılmamalıdır. Yangına zamanında müdahale çok önemli olduğu için herhangi bir duman, alev gibi şüpheli durumlarda Acil Yardım Çağrı Merkezi (112) vakit kaybetmeden aranmalı. İtfaiye ve acil durum ekipleri gelene kadar eğer mümkünse kendi canlarını riske atmadan öncelikle canlıların tahliyesi ve sonrasında yangına müdahale edilebilir. Yangının boyutları vatandaşımıza müdahale esnasında zarar verebilecek bir durumdaysa olay yerini hızlı bir şekilde terk etmelidirler.

Uzmanlar piknikçileri uyardı: Aman dikkat

‘SEN ÖNLEYEBİLİRSİN’

Prof. Dr. Tuncay Neyişçi (Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı): Bakın Amerika’da 1940’larda orman yangınları için şöyle bir slogan ortaya atıldı: ‘Bu yangınları sadece sen önleyebilirsin’ ve müthiş başarılı oldu. Bizde de böyle sloganlara ihtiyaç var. Eğer bir orman yangınında ciğerlerinizin yandığını hissediyorsanız bunu önleyecek olan tek kişi de sizsiniz. Ormanı sevmediğimiz için çıkıyor bu yangınlar. Ormanı sevin, ağaçlarla kucaklaşın. Piknik sever insanız, dikkat edilmezse yarın öbür gün piknik yapacak alan da bulamazsınız.

TEMA VAKFI KAMPANYA BAŞLATTI

TEMA Vakfı, Türkiye’nin dört bir yanını etkisi altına alan orman yangınları için ‘Yeniden Yeşerteceğiz’ adı altında bağış kampanyası başlattı. TEMA Vakfı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada “1 Fidan 10 TL” denildi. TEMA Vakfı Birlikte Yeşerteceğiz kampanyasına bağışta bulunabileceğiniz banka hesap numarası:

Türkiye İş Bankası – Levent Şubesi
Hesap Adı: TEMA Vakfı
Şube Kodu: 1035
Hesap No: 1488866
IBAN: TR46 0006 4000 0011 0351 4888 66

Uzmanlar piknikçileri uyardı: Aman dikkat

ORMANLARA GİRMEK YASAKLANDI

TÜRKİYE’yi saran orman yangınlarının ardından birçok kentte yeni kararlar alındı. Bu kapsamda pek çok ilde ormanlık alanlara giriş çıkışlar yasaklandı. İşte il il son durum:

Canlı Borsa – Altın Fiyatları – Döviz Kurları için Bigpara